Zadajte minimálne 3 znaky

Aj hlasivky sú sval, ktorý si môžeš vytrénovať

Späť

Operná, muzikálová speváčka, lektorka a zakladateľka Muzikálovej akadémie Mirka Marčeková prijala pozvanie do podcastu k známemu športovcovi a motivátorovi Janymu Landlovi. Jany sa už celé roky venuje športu a vycvičil si nejeden sval. V podcaste s názvom FITCAST sa spolu s Mirkou rozrozprávali na tému hlasiviek, ako ďalšom svale, ktorý každý z nás v tele má. Aj nespevák má teda šancu stať sa spevákom, keď sa bude svojim hlasivkám dostatočne venovať tak, ako aj iným svalom. 

Hlasivky sú jemným, no výrazným a dôležitým svalom. Či už ide o spev, hovorený prejav či krik, dôležitý je dych. Napríklad keď ide o krik, kričať treba na dychu, aby to malo dychovú oporu. Najskôr musíš zvládnuť dychovú techniku, aby si hlasivku odľahčil. Pre správny krik musíš mať našponovaný dych. Dych je najväčší hladký sval, ktorý máme a ovládame ho vonkajšími svalmi - rebrovými, brušnými a chrbtovými. Pre hlbší tón bránicu naťahujem tak, aby bola napnutá. Naopak čím vyšší tón, potrebujeme ísť hlbšie do bránice. Dychovou technikou teda dokážeme ovládať intenzitu hlasu. 

„S hlasivkami musíš narábať opatrne a vždy ich správne rozcvičiť.
To máš ako keby si na husliach hral rovnako ako na gitare. Husle ti tak dlho nevydržia.“

Pri každom pripravovanom prejave je kľúčová rozcvička. Existuje mnoho techník, ktorými si interpret pripraví svoj hlasový aparát. Mirka odporúča napríklad: 

BI BA BE BO BU 
RI RA RE RO RU 

Okrem spevákov Mirka pracuje aj s hlasom manažérov. Tí si tiež vyžadujú správnu prácu s dychom a intenzitou hlasu. Nemenej dôležitá je aj artikulácia. Spolu s Mirkou sa na hodinách hlasového couchingu naučia manažéri správne posadiť hlas na dych, aby ich prejav bol razantný a tón išiel dopredu.  Pri prejave je dôležitá aj improvizácia. Tá je je dobrá vtedy, keď je pripravená. Aspoň štruktúrou, pretože je dôležité vedieť, čo povedať a kedy to povedať. 

Či už ide o manažéra alebo speváka, každého vie potrápiť tréma pred vystúpením. Aj tejto téme sa venuje diel s Mirkou Marčekovou, kde nám odporúčila dobré cvičenie ako sa upokojiť a nedať tréme priestor. 

Cvičenie na zvládnutie trémy:
Dvakrát sa nadýchneme do bránice a zadržíme na 5 sekúnd. Následne 10 sekúnd pomaly vydychujeme. Ide o dobré cvičenie na ukľudnenie. 

Pod vedením Mirky Marčekovej vyšlo veľa spevákov ako napríklad Nela Pocisková, Betka Bartošová, Diana Šnírerová, Patrik Vyskočil, Janka Golisová, Juraj Bača, Dávid Hartl, Dominika Richterová, Natália Kóšová, Ester Handiaková. Zaraď sa medzi nich a staň sa členom Muzikálovej akadémie. Príď sa zúčastniť náboru 27. augusta, kde ti naši pedagógovia radi odpovedajú na všetky otázky. 

Celý FITCAST s Janym a Mirkou si môžeš vypočuť TU. A nezabuúdaj! Aj z nespeváka sa môže stať spevák. Každý kto počuje a vie rozprávať má tie správne predpoklady, pretože svaly sa dajú vycvičiť. A vďaka podcastu s Mirkou už aj my vieme, že hlasivky sú sval. 

 

icon facebook icon instagram icon youtube